Výhradní prodej nemovitosti ano či ne?
13. 08. 2019

Výhradní prodej nemovitosti ano či ne?

Chcete prodat svůj dům, byt či pozemek? Je to jistě velké rozhodnutí. Cílem je prodat za co nejvíce peněz a v krátkém čase. Zvolili jste variantu prodeje pomocí profesionálního realitního makléře a nyní je před Vámi na první pohled zdánlivě lehká, avšak z mého pohledu velmi důležitá otázka: podepsat výhradní prodej ano či ne?

Představme si modelovou situaci: Jdeme do autobazaru a chceme prodat svého čtyřkolového miláčka. Ani nás nenapadne nechat tam auto jen tak, bez smlouvy a dohodnutých podmínek, za jakých se auto prodá, kdy budou vyplaceny peníze, a co když se neprodá… atd.

Úplně stejné je to s prodejem nemovitosti s tím rozdílem, že se bavíme o miliónové hodnotě Vaší nemovitosti. Nevýhradní prodej (prodej bez smlouvy) pramení z obavy a strachu z neznámého.

Nejčastější důvody prodeje bez smlouvy:

  • Nemusím se vázat

Skutečnost: pokud se nemusí k ničemu vázat prodávající, nemusí se k ničemu vázat ani makléř. Takovou inzerci pak makléř dělá tak, aby ho nic nestála, protože nemá jistotu, že se mu vynaložené úsilí a investice vyplatí. 

  • Mohu si to prodat i sám

Skutečnost: dobře prodat (za nejvyšší možnou cenu) si žádá investice, kterou do propagace investuje realitní makléř ze svého. Natáčení videa, profesionální fotograf, placená inzerce, letecké záběry dronem, webové stránky nemovitosti atd. Mnohdy desítky tisíc korun. Když si však majitel nakonec nemovitost může prodat i sám, většinou na základě inzerce makléře, omezí makléř propagaci jen na levná řešení, která nevedou k prodeji za nejvyšší cenu. 

  • Více makléřů, více klientů

Skutečnost: dnes v době internetu většina makléřů inzeruje na stejných realitních serverech   a osloví stejného kupce. Kupující pak vidí rozdílné fotky, rozdílné texty, mnohdy i jinou cenu, jiné rozměry. A chování kupce? Asi to nemůžou prodat, v tom bude nějaký háček, zavolám všem, kdo mi dá lepší cenu. Makléři se pak předhánějí a útočí na majitele, aby slevil, místo toho, aby byli na straně majitele a prodali za co nejvíce. 

  • Budu mít vše pod kontrolou

Skutečnost: nevýhradní prodej = nemáte pod kontrolou vůbec nic. Nevíte, jaké jsou povinnosti makléře, jaké jsou podmínky prodeje, kolik stojí služba spojená s převodem nemovitosti, jaké služby zahrnuje atd.

 

Pár tipů od profesionálního makléře na závěr:

  • Při prodeji si vždy sjednejte podmínky, za jakých se bude nemovitost prodávat. Výhradní prodej zaručí, že budete mít průběh pod kontrolou.
  • Vyberte si pouze jednoho realitního makléře, který pracuje ve Váš prospěch.
  • Smlouvu si nastavte na dobu určitou.

Pokud jste dočetli až sem, tak Vám děkuji za věnovaný čas a již nyní vím, že pro sebe děláte to nejlepší. Protože je lépe vědět a pak konat. Ne naopak, jak tomu mnohdy bývá.

Přeji Vám úspěšný prodej.

 

Zdeněk Čiháček
Autor: Zdeněk Čiháček

 

Jsem realitní poradce, manžel a táta dvou dětí v jedné osobě.


  Vystudoval jsem střední průmyslovou školu v Brně a začal pracovat jako konstruktér ve firmě Zetor. Po dvou letech mě práce v kanceláři pouze u rýsovacího prkna nenaplňovala a věděl jsem, že potřebuji osobní posun někam dál. Začal jsem tedy pracovat  u obchodní firmy jako obchodní zástupce a přímý kontakt se zákazníkem byl ten správný směr. V krátkém čase jsem se stal jednatelem obchodní firmy a začal přemýšlet o vlastním podnikání. Toto se mi taky splnilo. S kamarádem jsme rozjeli firmu na Slovensku a dodávali samonosná schodiště do rodinných domů. Velmi se mi hodily znalosti konstruktéra a obchodníka. Po 10 letech úspěšného podnikání jsme firmu prodali. No a co dál? REALITY - domy, byty, pozemky.........

Proč reality? Je to obor, který se dotýká každého z nás, protože každý musí někde bydlet. K tomuto kroku mě nasměrovala kamarádka. Jakmile jsem pronikl do hloubky realitního trhu, začal jsem si tuto práci užívat. Přeji každému, aby zažil ten pocit, když se do práce těší. Baví mě dokonce i různá školení od lídrů v oboru (to jsem dříve nezažíval). Najednou neřeším nějaké přesčasy, nebo že musím "makat" i o víkendu. A když máte v práci kolegu, který je zároveň i váš kamarád - jednoduše paráda.

Pokud jste dočetli až sem, máte můj obdiv a děkuji Vám. Pokud Vás cokoliv dalšího zajímá, neváhejte mi zavolat nebo napsat. A mějte se krásně.

 MOJE RADA: než začnete prodávat či kupovat nemovitost, informujte se.

Tady pracuji, tady jsem doma:

Realitní služby Jihomoravský kraj

Brno, Olbramovice, Moravský Krumlov, Ivančice, Brno, Omnice, Popůvky, Troubsko, Ostopovice, Moravany, Střelice, Nebovidy, Radostice, Prštice, Silůvky, Hlína, Hajany, Ořechov, Želešice, Syrovice, Bratčice, Mělčany, Dolní Kounice, Pravlov, Trboušany, Medlov, Sobotovice, Ledce, Kupařovice, Němčičky, Nová Ves, Rybníky, Dobelice, Petrovice, Lesonice, Kadov, Skalice, Morašice, Hostěradice, Miroslav, Znojmo, Vedrovice, Bohutice, Kubšice, Šumice, Mirslavské Kninice, Výrovice, Kyjovice, Bantice, Prače, Lechovice, Borotice, Čejkovice, Břežany, Dobšice, Suchohrdly, Kuchařovice, Mackovice, Litobratřice, Dolenice, Břeclav, Mikulov

Přihlašte se k odběru článků

Jednou do měsíce tipy a rady e-mailem zdarma

zpracováním osobních údajů