background

 

 

 

 

 

... pokračování níže

Je neuvěřitelné, že příběh začíná před 158 lety. Píše se rok 1863. Ve Švédsku, v obci Ramsele, vyrostl patrový dům z odolné severské borovice. Roubená dřevostavba, typická pro zdejší krajinu, byla chloubou v obci. Dům zažil spoustu lidských osudů a příběhů. Sloužil jako obydlí, ale také jako obchod s potravinami.

původní stavba

Stromy, ze kterých byl postaven, pocházejí z období třicetileté války. Drsné podmínky severu a tehdejší čisté životní prostředí jsou důvodem, proč je dřevina z těchto stromů odolná a na dnešní dobu snad až nenahraditelná.

Postupem doby se dům dostal ve Švédsku do katalogu budov se zvláštním statusem (něco jako národní památka). To už se v něm nebydlelo. Byl zapečetěn, zakonzervován a čeká na svůj další osud. Všimli si ho paní Kateřina s manželem. Doslova jim očaroval. Dokázali rozpoznat jeho jedinečnost a krásu. V hlavě se jim zrodil i na dnešní poměry odvážný plán. Přesunout jej do Česka.

Rozebrané trámy

Dům byl velmi šetrně rozebrán až do posledního prkénka. Převoz do České republiky probíhal celkem bezproblémově. Pomocí tří kamionů se postupně dopravil na Moravu. Každý díl byl očištěn a ošetřen. Roku 2009 započala stavba v Bohuticích, dům původem ze Švédska zažívá znovuzrození.

stavba ožívá

Dalo by se předpokládat, že vyroste stejný patrový dům. Ale ne. Z jednoho patrového vyrostly dva přízemní. Nově postavené domy byly doplněny moderními prvky – izolace, rekuperace, led osvětlení a to vše se zachováním ducha, kterého vnímáte na každém kroku.

Ať už si dům prohlížíte zvenku, nebo zevnitř, ohromí vás snad úplně vše. Majitelé se stěhují do Švédska a moc by si přáli, aby těm, kteří v něm budou žít, působil minimálně stejnou radost a potěšení, jako jim samotným.

Pevně věřím, že nejsme na konci příběhu. Je to jen další pokračování, které napíšete možná právě vy.

zdenek_cihacek_bohutice_znojmo_5kk_dum_na_prodej